- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VK258 8-Channel Digital I/O Expansion Box provides an additional eight channels of digital input/output for a flexible expansion of the ATEN Control System. This allows users to control more digital I/O devices, such as various sensors, dry contact devices, PCs, and motor-driven devices in environments where more devices need to be centrally controlled. With the advantage of the Ethernet-based connection, the expansion box easily connects to the ATEN Controller via a LAN connection from different locations across a network.
Package Contents
- 1x VK258 8-Channel Digital I/O Expansion Box
- 1x Rack Mount Kit
- 9xTerminal Blocks
- 1x User Instructions
(VK258-AT)
| Interfaces | |
| I/O | • 8 x Programmable Digital Input / Output Channel (8 x 2-Pole Terminal Block Connector) Digital Input: – VDC Mode Input Voltage Range: 0 to 24 VDC Programmable Range: 1 to 24 VDC – Dry Contact Mode Pull-up 2k ohms to +12 VDC Digital Output: 300 mA sink from 24 VDC |
| Ethernet | • 1 x RJ-45 Female, 10/100Base-T • Supported Protocol: ARP, ICMP, TCP/IP, DHCP, HTTPS, SSH • DHCP-enabled. The following default IP settings will be used if no IP is assigned within 30 seconds: IP: 192.168.0.60 Subnet Mask: 255.255.255.0 |
| Switches | |
| Controller ID | 1 x 16-segment Switch |
| Expander ID | 1 x 8-segment Switch |
| Reset Button | 1 x Semi-recessed Pushbutton |
| USB | 1 x USB Type A (Firmware upgrade only) |
| Power Consumption | DC5V:2.2W:36BTU POE:2.75W:39BTU |
| Power | |
| Output | 12 VDC, 300 mA |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 – 50°C |
| Storage Temperature | –20 – 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.46 kg ( 1.01 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 13.00 x 7.58 x 4.20 cm (5.12 x 2.98 x 1.65 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VK258-AT |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.4600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





