- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VM7514 4-Port HDBaseT Input Board offers an easy way route 4 HDBaseT transmitters to 4 HDBaseT receivers, and in combination with the ATEN Modular Matrix Switches to provide the ability
* Compatible Transmitter
Package Contents
- 1x VM7514 4-Port HDBaseT Input Board
- 4x Terminal Block Connectors
- 1x IR Transmitter
- 1x IR Receiver
- 1x User Instructions
(VM7514-AT)
| Video Input | |
| Interfaces | 4 x RJ-45 Female (Silver) |
| Impedance | 100 ? |
| Video | |
| Max. Data Rate | 10.2 Gbps (3.4 Gbps per lane) |
| Max. Pixel Clock | 340 MHz |
| Compliance | HDBaseT, HDCP 1.4 compatible Consumer Electronics Control (CEC) |
| Max. Resolution | Up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:2:0); 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 30Hz (4:4:4) |
| Max. Distance | 100 m (Cat 6a) |
| Control | |
| RS-232 | 4 x Captive Screw Connectors, 3 pole |
| IR | 4 x Mini Stereo Jack Female (Black) |
| Power Consumption | 24.5W:115BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0–40°C |
| Storage Temperature | -20–60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.64 kg ( 1.41 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 35.20 x 23.80 x 2.33 cm (13.86 x 9.37 x 0.92 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VM7514-AT |
| Barcode # | 672792006234 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





