- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VM7904 is a 4K DisplayPort Input Board that works with an ATEN Modular Matrix Switch to offer an easy way that routes 4 DisplayPort video and audio sources to up to 16 or 32 displays. In addition to the DisplayPort interface that carries digital A/V signal, the VM7904 also provides 4 stereo audio input ports that allow stereo audio to be routed independently or embedded for digital output.
Ideal for high-resolution video wall applications, the VM7904 effectively routes DisplayPort sources with 4K resolution up to 4096x2160@30Hz (4:4:4) and EDID Expert technology for the optimum resolutions across different displays. All of ATEN’s VM series input/output boards support hot-swappable installation that gives system integrators great flexibility and efficiency for maintenance. The VM series input/output boards along with ATEN Modular Matrix Switch offer flexible solutions that perfectly meet your demands for video-critical applications.
Package Contents
- 1x VM7904 4-Port 4K DisplayPort Input Board
- 4x Terminal Blocks
- 1x User Instructions
(VM7904-AT)
| Video Input | |
| Interfaces | 4 x DisplayPort Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | Up to 3m |
| Video | |
| Max. Data Rate | 10.8 Gbps (2.7 Gbps Per Lane) |
| Max. Pixel Clock | 340 MHz |
| Compliance | HDCP Compatible |
| Max. Resolution | 4096x2160@30Hz(4:4:4) 3840x2160@30Hz(4:4:4) |
| Audio | |
| Input | 4 x Captive Screw Connector, 5 Pole (Green) *Audio signal type: stereo, balanced/unbalanced. |
| Power Consumption | 7.18W:34BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.55 kg ( 1.21 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 35.20 x 23.80 x 2.33 cm (13.86 x 9.37 x 0.92 in.) |
| Carton Lot | 2 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VM7904-AT |
| Barcode # | 4719264647604 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.5500kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





