- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VM8514 4-Port HDBaseT Output Board offers an easy way route 4 HDBaseT transmitters to 4 HDBaseT receivers, and in combination with the ATEN Modular Matrix Switches to provide the ability of routing up to 32 input and 32 output HDBaseT connections.
When the VM8514 HDBaseT Output Board is used in conjunction with the VE805R HDBaseT receiver it features Seamless Switch™ technology and video wall functionality. ATEN’s Seamless Switch™ technology provides video switching in real-time with a
* Compatible Receivers
Package Contents
- 1x VM8514 4-Port HDBaseT Output Board
- 4x Terminal Block Connectors
- 1x IR Transmitter
- 1x IR Receiver
- 1x User Instructions
(VM8514-AT)
| Video Output | |
| Interfaces | 4 x RJ-45 Female (Silver) |
| Impedance | 100 ? |
| Video | |
| Max. Data Rate | 10.2 Gbps (3.4 Gbps per lane) |
| Max. Pixel Clock | 340 MHz |
| Compliance | HDBaseT, HDCP 1.4 compatible Consumer Electronics Control (CEC) |
| Max. Resolution | Up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:2:0); 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 30Hz (4:4:4) |
| Max. Distance | 100 m (Cat 6a) |
| Control | |
| RS-232 | 4 x Captive Screw Connectors, 3 pole |
| IR | 4 x Mini Stereo Jack Female (Black) |
| Power Consumption | 12.2W:57BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Storage Temperature | -20–60°C |
| Humidity | 0–80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.97 kg ( 2.14 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 35.20 x 23.80 x 2.33 cm (13.86 x 9.37 x 0.92 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VM8514-AT |
| Barcode # | 672792006241 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





