- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VM8804 4-Port HDMI Output Board offers an easy way to route any of audio/video sources to any of 4 displays, in combination with an ATEN Modular Matrix Switch.
The VM8804 supports Seamless Switch™ technology that provides video switching in real-time, a built in scaler that handles different video resolutions, and EDID Expert technology for fast smooth switching between displays, giving you the perfect viewing experience. The VM8804 also supports HDMI audio can be extracted and stereo audio that can be embedded.
Package Contents
- 1x VM8804 4-Port HDMI Output Board with Scaler
- 4x Terminal Blocks
- 1x User Instructions
(VM8804-AT)
| Video Output | |
| Interfaces | 4 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | Up to 15m |
| Video | |
| Max. Data Rate | 6.75 Gpbs (2.25 Gbps Per Lane) |
| Max. Pixel Clock | 225 MHz |
| Compliance | HDMI (3D, Deep Color) HDCP 1.4 Compatible Consumer Electronics Control (CEC) |
| Max. Resolution | Up to 1920 x 1200 |
| Audio | |
| Output | 4 x Captive Screw Connector, 5 pole * Audio signal type: stereo, balanced/unbalanced. |
| Power Consumption | 23.13W:108BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.58 kg ( 1.28 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 35.20 x 23.80 x 2.33 cm (13.86 x 9.37 x 0.92 in.) |
| Carton Lot | 2 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VM8804-AT |
| Barcode # | 4719264641688 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.5800kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





