- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VM8814 is a 4K HDMI output board that works with an ATEN Modular Matrix Switch to offer an easy way to route 4 HDMI sources to 4 displays. In addition to the HDMI interface that carries digital A/V signals, the VM8814 is equipped with 4 stereo audio output ports that allow HDMI audio extraction.
Considering the need for fast video switching and resolution adaptation in video wall applications, the VM8814 supports Seamless Switch™ and EDID Expert™ that make real-time video switching possible, and contains a built-in 4K scaler that handles different video resolutions. The ATEN VM input/output boards support hot-swappable installation that gives system integrators great flexibility and efficiency for maintenance. The ATEN VM input/output boards along with ATEN Modular Matrix Switches offer ideal solutions that perfectly meet your demands for video-critical applications.
Package Contents
- 1x VM8814 4K HDMI Output Board
- 4x Terminal Blocks
- 1x User Instructions
(VM8814-AT)
| Video Output | |
| Interfaces | 4 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | Up to 15m |
| Video | |
| Max. Data Rate | 10.2 Gbps (3.4 Gbps Per Lane) |
| Max. Pixel Clock | 340 MHz |
| Compliance | HDMI (3D, Deep Color, 4K) HDCP 2.2 Compatible Consumer Electronics Control (CEC) |
| Max. Resolution | 4096x2160/3840x2160@60Hz (4:2:0); 4096x2160/3840x2160@30Hz (4:4:4) |
| Audio | |
| Output | 4 x Captive Screw Connector, 5 pole * Audio signal type: stereo, balanced/unbalanced. |
| Power Consumption | 20W:94BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.65 kg ( 1.43 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 35.20 x 23.80 x 2.33 cm (13.86 x 9.37 x 0.92 in.) |
| Carton Lot | 2 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VM8814-AT |
| Barcode # | 672792008153 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





