- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VPK104 is a 4-button contact closure remote pad designed for use with VP1420/VP1421 Presentation Matrix Switch. By connecting the contact closure ports between the remote pad and a presentation switch, the VPK104 provides a convenient interface to switch the input sources for a video presentation switch from a wall-mounted faceplate. The VPK104 is an easy and affordable solution, perfect to serve as the control interface in a meeting room, class room, or lecture room.
Package Contents
- 1x VPK104 4-Key Contact Closure Remote Pad
- 4x 4-pole Terminal Blocks
- 1x User Instructions
(VPK104-AT)
| Interfaces | |
| Keypad Layout | 4 buttons |
| Control | |
| Contact Out | 4 xCaptive Screw Connector, 2 pole |
| LED In | 4 xCaptive Screw Connector, 2 pole |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 – 50°C |
| Storage Temperature | –20 – 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.13 kg ( 0.29 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 11.63 x 7.06 x 4.78 cm (4.58 x 2.78 x 1.88 in.) |
| Faceplate Dimensions (L x W x H) | 11.92 x 7.42 x 0.92 cm (4.69 x 2.92 x 0.36 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VPK104-AT |
| Barcode # | 4719264649585 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.1300kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





