- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VPK312 is a 12-key, network-based remote pad designed for use with ATEN Presentation Switches. It offers an intuitive interface for function control of the connected Presentation Switch from a standard 2-gang EU wallmounted keypad. Created with flexibility in mind, the functions and layout of the keys can be easily customized via an intuitive web GUI to meet different application requirements.
Setting up the VPK312 is easy. Simply pair the VPK312 Remote Pad with a Presentation Switch over Ethernet, and the web GUI will assist you through the configuration. With up to 6 Remote Pads can be connected to one Presentation Switch, the VPK312 provides an scalable and affordable control interface to work with Presentation Switches that is perfect for any meeting room, class room, or lecture room.
Package Contents
- 1x VPK312 12-Key Network Remote Pad
- 1x Faceplate
- 1x Pack of Button Caps
- 1x Power Adapter
- 1x 2-pole Terminal Block
- 1x User Instructions
(VPK312K1-AT-U)
| Interfaces | |
| Keypad Layout | 12 engraved buttons |
| Ethernet | • 1 x RJ-45 Female, 10/100Base-T • Supported Protocol: DHCP, HTTP/ HTTPS • DHCP-enabled. The following default IP settings will be used if no IP is assigned within 30 seconds: IP: 192.168.0.60 Subnet Mask: 255.255.255.0 |
| Reset Button | 1 x Semi-recessed Pushbutton |
| Power Consumption | DC5V:0.8W:3BTU POE:1W:4BTU |
| Connectors | |
| Power | 2-pole terminal block connector |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 – 40°C |
| Storage Temperature | –20 – 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.20 kg ( 0.44 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 8.32 x 14.76 x 4.80 cm (3.28 x 5.81 x 1.89 in.) |
| Faceplate Dimensions (L x W x H) | 8.62 x 15.12 x 0.92 cm (3.39 x 5.95 x 0.36 in.) |
| Carton Lot | 5 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VPK312K1-AT-U |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





