Don't pay: $3,286.00
$1,757.00
SAVE $1,529.00 (47%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
DELL OPTIPLEX 5000 SFF i7-12700, 16GB, 256GB, NO-WL, W11P
(6H2J4)
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Input Devices
| Keyboard Localization | English |
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
| Ethernet Technology | Ethernet |
Warranty
| Additional Warranty Information | 3 Year Basic Onsite Service |
| Limited Warranty | 3 Year |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
Storage
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.17 kg |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Height | 290.1 mm |
| Width | 92.7 mm |
| Depth | 292.9 mm |
Display & Graphics
| Screen Size | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Monitor Included | No |
Memory
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Tool-less Access |
| Security Slot | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO 8 |
| TCO Certified | Yes |
Interfaces/Ports
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.2 Gen 2x1 Type-C® port |
| Number of USB 2.0 Ports (Front) | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 5 |
General Information
| Product Type | Desktop Computer |
| Manufacturer Part Number | 6H2J4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.com.au |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | OptiPlex 5000 Desktop Computer |
| Product Line | OptiPlex |
| Product Series | 5000 |
| Brand Name | Dell |
Processor
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-12700 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 4.90 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
| SKU | 6H2J4 |
| Brand | DELL |
| Shipping Weight | 4.4000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Lenovo P620 Workstation Threadripper Pro 3955WX 64GB 512GB+2TB A4000 Win10 Pro
$10,499.00 $10,919.00





