- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 9PX Li-Ion 2000VA/1800W 230V On Line 2U Rack/Tower UPS
- Topology: On-Line, Double Conversion
- Power Ratings: 2000VA/1800W
- I/O: 1x IEC C14 10A, 6x IEC C13 10A + 2x AU GPO 10A
- Nominal Voltage: 230V (Adjustable to 200/208/220/230/240V)
- Frequency Range: 47~70Hz Input, 50/60Hz Auto-Sensing Output
- Communication: RS-232 Serial, USB, Communication Card Slot
- Terminals: ROO/RPO, Output
- Form Factor: 2U Rack/Tower
- 9PX2000IRTAU-L
- 5 Years Manufacturer Warranty
(9PX2000IRTAU-L)
Controls/Indicators
| Status Indicators | LCD Display |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Management
| Network Management | Relay-MS Card |
| Network-M2 Card |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Storage Temperature | -20°C - 55°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 47 dB(A) |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Energy Star | Yes |
Battery Information
| Battery Life | 8 Year |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Replaceable Battery | Yes |
Technical Information
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 (10A) |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | Aust. 10A |
| IEC 60320 C13 (10A) | |
| Receptacle Detail | 2 x Aust. 10A |
| 6 x IEC 60320 C13 (10A) |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 22.10 kg |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Height | 86.5 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 605 mm |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | 9PX2000IRTAU-L |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | 9PX2000IRTAU-L |
| Product Name | 9PX 9PX2000IRTAU-L 2000VA Rack/Tower UPS |
| Product Series | 9PX |
| Brand Name | Eaton |
Power Description
| Input Voltage | 230 V |
| Output Voltage | 200 V AC |
| 230 V AC | |
| 208 V AC | |
| 220 V AC | |
| 240 V AC | |
| Load Capacity | 2 kVA/1.80 kW |
| Surge Energy Rating | 296 J |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| SKU | 9PX2000IRTAU-L |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 31.5000kg |
Manufacturer Warranty: 5 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





