- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

(920-29-508-103)
Microphone
| Microphone Design | Boom |
Technical Information
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features | Adjustable Headband |
| Comfortable | |
| Wideband Audio | |
| SafeTone Technology | |
| Ergonomic Design | |
| Digital Signal Processing | |
| PeakStop | |
| Adjustable Boom | |
| Wireless Technology | DECT |
| Wireless Operating Distance | 12000 cm |
| Noise Canceling | Yes |
Physical Characteristics
| Form Factor | Supra-aural |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 920-29-508-103 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com.au |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Model | 920 |
| Product Name | PRO 920 Headset |
| Product Line | PRO |
| Product Series | 900 |
| Brand Name | Jabra |
| SKU | 920-29-508-103 |
| Barcode # | 5706991018318 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.003542000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





