- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
storage > solid state drives > SAS Solid State Drives (SSD)> 240G DC2000B PCIE 4.0 M.2 2280 ENT SSD
Kingston DC2000B 240 GB Solid State Boot Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe (PCI Express NVMe 4.0 x4) - Server, Data Center Device Supported - 0.4 DWPD - 175 TB TBW - 1
Kingston's DC2000B SSD is a high-performance boot drive designed for data centers using the latest Gen 4x4 PCIe interface with 3D TLC NAND. With low latency, IOPS consistency and hardware-based power loss protection, it ensures reliability and efficiency. Available in capacities of up to 960GB, it's ideal for enterprise server boot and caching applications.
- PCIe 4.0 NVMe Gen 4x4 performance
- Hardware-based power loss protection
- Latency and IOPS consistency
- Designed for data center environment
Features
- With a capacity of 240 GB, you have large storage space for all your documents and data
- PCI Express NVMe 4.0 x4 interface provides quick data transfer and greater throughput
Guides & Documents
(SEDC2000BYM8-240G)
Technical Information
| Storage Capacity | 240 GB |
Interfaces/Ports
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
Miscellaneous
| Device Supported | Data Center |
| Server |
General Information
| Product Type | Solid State Boot Drive |
| Manufacturer Part Number | SEDC2000BYM8/240G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | DC2000B PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Product Series | DC2000B |
| Brand Name | Kingston |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 9 g |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Height | 3.5 mm |
| Width | 22 mm |
| Depth | 80 mm |
Drive Performance
| Random 4KB Read | 260000IOPS |
| Random 4KB Write | 18000IOPS |
| Endurance (DWPD) | 0.4 |
| Endurance (TBW) | 175 TB |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 228.2 Year |
| Maximum Sequential Read | 4.39 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 400 MB/s |
| SKU | SEDC2000BYM8-240G |
| Barcode # | 740617350364 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





