- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech GROUP Video conferencing System for mid to large-sized meeting rooms - Smooth motorized pan with tilt and 10x lossless HD zoom - 90-degree Field of View - Full HD 1080p 30fps - Far-end control (PTZ) of ConferenceCam product - Full-duplex, ultra-wideband speakerphone performance with acoustic echo cancellation and noise reduction technology - 960-001054 - 2 Years Limited Warranty
Logitech GROUP: Motorized pan/tilt, 10x Zoom, 90view Camera, Remote, Speakerphone
(960-001054)
Technical Information
| ITU-T Recommendation | H.264 |
General Information
| Product Type | Video Conference Equipment |
| Manufacturer Part Number | 960-001054 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | GROUP Video Conferencing System |
| Brand Name | Logitech |
Physical Characteristics
| Form Factor | Wall Mountable |
| Tabletop |
Video
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Maximum Video Resolution (Content) | 1920 x 1080 |
| SKU | 960-001054 |
| Barcode # | 97855118462 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 3.9200kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.500m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.002500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP Poly Studio E70 4K Intelligent Conference Room Camera For Large Meeting Rooms
$5,422.00 $6,199.00





