Panasonic Toughbook 40 (14" Fully Rugged Notebook) with i7, 16GB RAM, 512GB SSD - Black Model
Model # FZ-40DCAAXKA
-
SKU: FZ-40DCAAXKA
Don't pay: $7,462.00
$5,759.00
SAVE $1,703.00 (23%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

The 14" fully-rugged Panasonic TOUGHBOOK® 40 laptop breaks new ground offering unrivalled flexibility in even the most demanding and unpredictable environments with its class leading eight modular areas including its innovative modular expansion packs (xPAKs). Optical drives, authentication readers, IO ports and even the Barcode Reader xPAK are all user upgradeable. Its state-of-the-art design optimizes thermals for maximum performance and its latest technology will ensure the TOUGHBOOK 40 will withstand the test of time.
- Innovative modular design and user-removable expansion packs offer unparalleled customization
- State-of-the-art design optimizes thermals for effortless performance
- Class leading 95db speakers, 5MP infrared webcam with privacy cover and tetra-array microphones
- Fully rugged all-weather MIL-STD-810H & IP66 design built with magnesium alloy
(FZ-40DCAAXKA)
Technical Details
| Model | Toughbook 40 |
|---|---|
| Platform | Full-size Notebook |
| Classification | Fully rugged |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Processor | Intel Core i7-1185G7 |
| Memory (Installed / Max) | 16GB / 64GB |
| Memory Type | DDR4 -3200 SDRAM |
| Screen Size (Inches) | 14 |
| Max Resolution (H x V Pixels) | 1920 x 1080 |
| Back Lighting | 1200 nit |
| Graphics | Intel UHD Graphics / Intel?® Iris?® Xe Graphics |
| Storage | 512GB OPAL SSD |
| Wireless | Wi-Fi, Bluetooth?®, Optional GPS, Optional 4G and 5G (Sub6+mmWave) |
| Battery | 18 hours (36 with optional 2nd battery) ? MobileMark 2014 |
| Weight (Kg) | 7.4 lbs |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | FZ-40DCAAXKA |
| Brand | PANASONIC |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.




