Panasonic Toughbook 55 (14.0") Mk2 (HD, Standard Brightness, No Webcam) with 8GB Ram, 256GB SSD (Empty Rear I/O Slot)
Model # FZ-55D400EKA
-
SKU: FZ-55D400EKA
Don't pay: $5,026.00
$4,447.00
SAVE $579.00 (12%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

The Panasonic Toughbook 55 breaks new ground offering unrivalled flexibility in even the most demanding and unpredictable environments with its innovative modular expansion packs. I/O, optical drives, authentication readers, and even discrete graphic expansion packs are user-upgradeable. Backwards compatibility with the previous generation of docks protects customers investments while saving time and resources.
- World's lightest and thinnest semi-rugged laptop in its class
- Innovative modular design and user-removable expansion packs offer unparalleled customization
- Unprecedented battery life, up to 38 hours MobileMark 2014 with optional 2nd battery
- MIL-STD-810H and IP53 certified magnesium alloy design with built-in handle
- Backwards compatibility with the previous generation of vehicle and desktop docks
- State of the art technology including infrared webcam with tetra-array microphones and privacy cover
- Universal Bay Expansion Area: Insertable SmartCard CAC Reader or DVD Drive or Blu-ray Drive or AMD Dedicated Graphics or 2nd SSD Drive
- Front Expansion Area: 2nd Battery or Fingerprint Reader or Contactless SmartCard CAC or Insertable SmartCard CAC
- Empty Rear Expansion Area: (VGA+Serial+USB-A ) or (VGA+Serial+Rugged Fischer USB) or (VGA+Serial+2nd LAN) can be installed
(FZ-55D400EKA)
Technical Details
| Model | 14.0 |
|---|---|
| Platform | Full-size Notebook |
| Classification | Semi-Rugged |
| Operating System | Genuine Windows 10 Pro 64 Bit |
| Processor | Core i5-1145G7 |
| MAX CPU Clock Speed | 4.40GHz |
| Memory (Installed / Max) | 8GB / 64GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Speed | 3200Mhz |
| Memory Slots (Used / Total) | 1 / 2 |
| Screen Size (Inches) | 14.0 |
| Max Resolution (H x V Pixels) | 1366 x 768 |
| Back Lighting | 220 nit |
| Graphics | Intel?® Iris?® Xe Graphics |
| Dedicated Video Memory | Shared |
| Storage | 256GB NVMe m.2 SSD |
| Optical | Optional |
| Modular Bay | 3 (Universal Bay, Front Expansion, Rear Expansion) |
| Speakers | Integrated dual speakers (up to 92db) |
| Webcam | None |
| LAN | 1 Gbps Ethernet |
| Wireless | Intel Wireless-AC 9560 Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v5.0 (Class 1) |
| Modem | None |
| Keyboard | Leaf Design |
| Pointing Device | Touch Pad |
| Docking Station | Optional |
| Card Slots | MicroSDXC (UHS-1) |
| Connectivity | USB-A: 3.1 Gen 1 (x2), USB-C: 3.1 Gen 1 |
| Outputs | HDMI |
| Security | Kensington Cable Lock Slot, TPM v2 |
| Unit Colour | Black & Silver |
| Battery | 6 Cell Lithium-Ion |
| Operation Time | Up to 19 Hours (38 Hours with Optional 2nd Battery) |
| Powered | 110W AC Adapter |
| Package Contents | AC Adapter (1) ,Battery (1) |
| Packaging | Bulk |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 345 x 272 x 32.8 |
| Weight (Kg) | 2.08 |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | FZ-55D400EKA |
| Brand | PANASONIC |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.330m |
| Shipping Height | 0.460m |
| Shipping Length | 0.130m |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.




