- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
All-weather PoE 120 dB horn speaker with advanced AI alert functionality and versatile wall, corner, and pole mounting options.

(UP-AI-Horn-Speaker-B)
Overview / Dimensions
| Item | Specification |
|---|---|
| Device dimensions | 267 x 189 x 247 mm (10.5 x 7.4 x 9.7") |
| Articulating mount dimensions | Ø104 x 149.4 mm (Ø4.1 x 5.9") |
| Mounting | Articulating mount for wall, pole mount (Included) |
Mechanical
| Item | Specification |
|---|---|
| Device weight | 1.55 kg (2.4 lb) |
| Articulating mount weight | 1.3 kg (2.9 lb) |
| Enclosure material | UV-stabilized polycarbonate, aluminum alloy |
| Mounting material | Stainless steel, aluminum alloy |
| Pole mount diameter | 1—2.5" (25—63.5 mm) |
| Weatherproofing | IP66 |
Hardware
| Item | Specification |
|---|---|
| Power method | PoE+ |
| Max. power consumption | 14.3W |
| Speaker | ✓ |
| Networking interface | (1) 100/10 MbE RJ45 port |
| LEDs | System (R/G/B/W) |
| Buttons | (1) Factory-reset |
| Ambient operating temperature | -40 to 60°C (-40 to 140°F) |
| Ambient operating humidity | 10 to 90% noncondensing |
| Certifications | FCC, IC, CE |
| NDAA compliant | ✓ |
Software
| Item | Specification |
|---|---|
| UniFi Protect Web | ✓ |
| UniFi Protect iOS™ and Android™ | ✓ |
| SKU | UP-AI-Horn-Speaker-B |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 1.5500kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





