- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This ALOGIC Aus 3 Pin Mains Plug to IEC C13 - Male to Female power cable is used with most computers and office equipment. The cable is fitted with IEC-C13 female connector and Australian 3-pin mains wall plug (male) with insulated pins compliant with AS/NZS3112.
PRODUCT SPECIFICATION
* The cables is Electrical Safety Authority Approved.
* Compliant with AS/NZS3112.
* Black Colour, Moulded design.
* 10A/250 V Rating.
PRODUCT FEATURE
* Available in various lengths
* Insulted Pins.
(MF-3PC13-0.5)
Specifications
| Compatible/Used for | AUS GPO |
| Product Type | Power Cable |
| Warranty | Lifetime |
| Colour | Black |
| Connector Type | IEC C13 |
| Features | * The cables is Electrical Safety Authority Approved.* Compliant with AS/NZS3112.* Black Colour, Moulded design.* 10A/250 V Rating.* Available in various lengths from 0.5m to 5m* Insulted Pins. |
| Length | 0.5m |
| SKU | MF-3PC13-0.5 |
| Barcode # | 9319866018090 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





