- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ALOGIC Aus 3 Pin Mains Plug to IEC C15 High Temperature - Male to Female Power Cable with elastomer flex is moistly used in computer servers and home appliances with high temperature requirements. The cables has a high-temperature, notched-type IEC-C15 connector at one end and Australian 3-pin mains plug at the other end.
PRODUCT SPECIFICATION
* The cables is Electrical Safety Authority Approved.
* Compliant with AS/NZS3112.
* Black Colour, Moulded design.
* Notched type IEC C15 Connector at one end.
PRODUCT FEATURE
* Insulted Pins as per Australian Standards.* Warranty: Life Time.
(MF-3PC15-01)
Specifications
| Compatible/Used for | High Temperature |
| Product Type | High Temperature Power Cable |
| Warranty | Lifetime |
| Colour | Black |
| Compatible | AUS GPO |
| Connector Type | IEC C15 |
| Features | * The cables is Electrical Safety Authority Approved.* Compliant with AS/NZS3112.* Black Colour, Moulded design.* Notched type IEC C15 Connector at one end.* Insulted Pins as per Australian Standards.* Warranty: Life Time. |
| Length | 1m |
| SKU | MF-3PC15-01 |
| Barcode # | 9319866566560 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





