- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ALOGIC IEC C13 to IEC C14 Power Extension cable is mostly used with Computers, Servers, Monitors, Desktops Printers and other similar equipments. The cable features a fully moulded design for strength and durability. The cable is Electrical Safety Authority Approved.
PRODUCT SPECIFICATION
* The cables is Electrical Safety Authority Approved.
* Compliant with AS/NZS3112.
* (1) IEC C13 Female & (1) IEC C14 Male Connectors
* Black Colour, Moulded design.
PRODUCT FEATURE
* Available in various lengths from .5m to 5m* Warranty: Life Time.
(MF-C13C14-01)
Specifications
| Compatible/Used for | Computer Power Extension Cable |
| Product Type | Computer Power Cable |
| Warranty | Lifetime |
| Colour | Black |
| Connection | IEC C14 Male |
| Connector Type | IEC C13 Female |
| Features | * The cables is Electrical Safety Authority Approved.* Compliant with AS/NZS3112.* (1) IEC C13 Female & (1) IEC C14 Male Connectors* Black Colour, Moulded design.* Warranty: Life Time. |
| Length | 1m |
| SKU | MF-C13C14-01 |
| Barcode # | 9319866046468 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.1300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





