- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(AP98896F)
Miscellaneous
| Additional Information | 3 Left-angle and 3 Right-angle jumper cords |
General Information
| Product Type | Standard Power Cord |
| Manufacturer Part Number | AP98896F |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Packaged Quantity | 6 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP98896F |
| Product Name | Standard Power Cord |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Frequency | 50 Hz |
| Current Rating | 16 A |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.02 kg |
| Cord Length | 1.83 m |
| Product Color | Black |
Technical Information
| First End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C20 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C19 |
| SKU | AP98896F |
| Barcode # | 731304261988 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 2.1600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






