Don't pay: $11,636.36
$9,765.00
SAVE $1,871.36 (16%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Easy UPS 3S 20kVA 400V 3:3 UPS for internal batteries
SKU: E3SUPS20KHB | Brand: Schneider Electric
Key Features
- Easy UPS 3S is easy to install and start up
- Parallel up to 4 UPSs for capacity or redundancy
- Extended runtime options available
- EcoStruxure IT: Enables resilient, secure, and sustainable IT environments
Description
High-efficiency 3-phase UPS that features advanced product features, competitive specifications, and robust electrical design, making business continuity easy in the data center or electrical room.
This is an exceptionally easy to install, operate, maintain, and service 20 kVA UPS, ideal for small and medium businesses.
Includes dust filter and conformance-coated boards for harsh environments.
This UPS is for internal batteries, but is supplied without batteries, so you can easily customize the battery runtime.
Product Images
Downloads & Documents
Product Videos
Compatible Products & Accessories
Batteries
Interface connections
Options
×
(E3SUPS20KHB)
Specifications - E3SUPS20KHB
Overview
| Presentation | High-efficiency 3-phase UPS that features advanced product features, competitive specifications, and robust electrical design, making business continuity easy in the data center or electrical room. This is an exceptionally easy to install, operate, maintain, and service 20 kVA UPS, ideal for small and medium businesses. Includes dust filter and conformance-coated boards for harsh environments. This UPS is for internal batteries, but is supplied without batteries, so you can easily customize the battery runtime. For battery runtime details, see the runtime charts published under the Documents tab. |
| Lead time | Usually Ships within 6 Weeks |
Main
| Main Input Voltage | 400 V AC 3 phases 380 V AC 3 phases 415 V AC 3 phases |
| Input voltage | 380 V 415 V |
| Maximum input current | 37 A |
| Input harmonic distortion | Less than 3 % for full load |
| Load power factor | 0.9 leading to 0.9 lagging |
| Cos phi | 0.99 |
| Input voltage limits | 304...477 V |
| Network frequency | 45...65 Hz |
| Output voltage | 380 V 415 V |
| Rated power in W | 20 kW |
| rated power in VA | 20 kVA |
| Harmonic distortion | Less than 3 % |
| Maximum configurable power in VA | 20 kVA |
| Maximum configurable power in W | 20 kW |
| Output harmonic distortion | < 3% linear load |
| Output voltage tolerance | +/- 1.5 % |
| UPS type | Double conversion online |
| Output frequency | 50 Hz sync to mains 60 Hz sync to mains |
Complementary
| Battery type | Lead-acid internal |
| Battery voltage | 240 V |
| Maximum short-circuit current | 10 kA |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 3 |
| UPS connectivity | Optional network management card 3 |
| Colour | White (RAL 9003) |
| Height | 140 cm |
| Width | 38 cm |
| Depth | 92.8 cm |
| Net weight | 122 kg |
| USB compatible | Yes |
| Provided equipment | Dust filter Installation guide |
| Range of product | Easy UPS 3S |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE EAC RCM |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…40 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Heat dissipation | 900 W |
| Operating altitude | 0...3333 ft |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 164.000 cm |
| Package 1 Width | 56.300 cm |
| Package 1 Length | 101.400 cm |
| Package 1 Weight | 158.000 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 12 |
| SKU | E3SUPS20KHB |
| Barcode # | 731304340782 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 157.7500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






