Don't pay: $15,222.00
$14,636.40
SAVE $585.60 (4%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SYCFXR8S)
Miscellaneous
| Compatibility | APC Symmetra PX 40kVA UPS |
General Information
| Product Type | Battery Cabinet |
| Manufacturer Part Number | SYCFXR8S |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SYCFXR8S |
| Product Name | Extended Run Frame with Start-Up |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 249.48 kg |
| Form Factor | External |
| Height | 2082.8 mm |
| Width | 609.6 mm |
| Depth | 863.6 mm |
| SKU | SYCFXR8S |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 272.7300kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






