Stock Availability
🟢Live
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Arlo Chime 2 (AC2001-100AUS)
Receive instant alerts for a doorbell press or when motion is detected with the Arlo Chime 2.
Easily plug into a wall outlet and connect directly to Wi-Fi for a wire-free install. Deter unwanted guests by triggering the built-in siren and receive instant audible notifications for a doorbell press or motion alerts. What's more, you can make your arlo your own by selecting from a variety of melodies to customize alerts. Easily plug into an outlet and directly connect to your Wi-fi.
Compatible with Arlo Essential Video Doorbell Wire-Free (AVD2001), and Audio Doorbell (AAD1001).
-Audible Alerts
-Built-in Siren
-Customizable Melody
-Connections Direct to Wi-Fi
(AC2001-100AUS-Promo)
| Form Factor | Wall Mount |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless LAN | Yes |
| Mountable | Yes |
| Product Type | Doorbell |
| Manufacturer Part Number | AC2001-100AUS |
| Manufacturer Website Address | https://www.arlo.com |
| Manufacturer | Arlo Technologies, Inc. |
| Product Name | Chime 2 |
| Brand Name | Arlo |
| SKU | AC2001-100AUS-Promo |
| Brand | ARLO |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





