- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

More Information Model DCH-B122 Condition New Product Type Smart Home Connection See Description Colour See Description Features Product Description Smart Motion Sensor Device Interfaces Zigbee™ wireless, Reset button, Tamper key Standard Zigbee™ 3.0, AES 128-bit encryption Wireless Frequency Range Zigbee™ frequency: 2.4 GHz, Zigbee™ range: 40 m (line of sight) Antennas NA Device Management mydlink™ app Power CR2450, 500 mAh lithium battery x 1, Battery Life: 2 years (15 triggers per day), DC 3 V Dimensions 51 x 51 x 34.5 mm (2.02 x 2.02 x 1.36 in) Weight Without battery: 37.7 g (1.33 oz), With battery: 44 g (1.55 oz) Certifications FCC, IC, CE, RCM, RoHS, Zigbee™ 3.0
(DCH-B122)
Specifications
| Product Description | Smart Motion Sensor |
|---|---|
| Device Interfaces | Zigbee™ wireless, Reset button, Tamper key |
| Standard | Zigbee™ 3.0, AES 128-bit encryption |
| Wireless Frequency Range | Zigbee™ frequency: 2.4 GHz, Zigbee™ range: 40 m (line of sight) |
| Antennas | NA |
| Device Management | mydlink™ app |
| Power | CR2450, 500 mAh lithium battery x 1, Battery Life: 2 years (15 triggers per day), DC 3 V |
| Dimensions | 51 x 51 x 34.5 mm (2.02 x 2.02 x 1.36 in) |
| Weight | Without battery: 37.7 g (1.33 oz), With battery: 44 g (1.55 oz) |
| Certifications | FCC, IC, CE, RCM, Zigbee™ 3.0 |
| SKU | DCH-B122 |
| Barcode # | 790069450570 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





