- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Eaton 3S Powerboard UPS 850VA/510W - UPS power: 850 VA / 510 W - Input mains voltage: 220-240 V - Input Frequency: 50/60 Hz - Input Protection: 10 A thermal breaker - 3S850AU - 12 Months Limited Warranty
Eaton 3S 850VA / 510W Standby Powerboard UPS
(3S850AU)
Controls/Indicators
| Status Indicators |
|
Interfaces/Ports
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 12 Month |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3 km |
| Storage Temperature | -25°C - 55°C |
Technical Information
| Application/Usage | Telephone |
| Modem | |
| Network | |
| TV | |
| Desktop Computer | |
| Home Appliance | |
| Home Theatre | |
| Internet Gateway | |
| Gaming Console | |
| Video Equipment | |
| Decoder | |
| Workstation | |
| Business-critical System | |
| Multimedia Device | |
| Computer | |
| Dataline Protection | Coax |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | USB |
| AC Power | |
| Number of Battery & Surge Outlets | 4 |
| Number of Surge-only Outlets | 4 |
| Receptacle Detail | 2 x USB |
| 8 x AC Power |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | 12V |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Characteristics | Sealed |
| Replaceable Battery | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.30 kg |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 86 mm |
| Width | 335 mm |
| Depth | 170 mm |
General Information
| Product Type | Standby UPS |
| Manufacturer Part Number | 3S850AU |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 3S 850VA Wall Mountable UPS |
| Product Series | 3S |
| Brand Name | Eaton |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 220 V AC |
| 240 V AC | |
| 230 V AC | |
| Load Capacity | 850 VA/510 W |
| Input Voltage Range | 168 V AC - 295 V AC |
| 220 V AC - 240V AC | |
| 192 V AC - 276 V AC | |
| Input Frequency | 65 Hz |
| SKU | 3S850AU |
| Barcode # | 743172101853 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 5.0700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.390m |
| Shipping Cubic | 0.001950000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





