- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Eaton 9PX 1500 VA/1500 Watts UPS, On-Line Double Conversion with Power Factor Correction System, Rackmount Configuration
(9PX1500IRT2UANZ)
Controls/Indicators
| Status Indicators |
Multilingual Graphical LCD Display |
Environmental Conditions
| Sound Emission | 35 dB |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Characteristics | Sealed |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | 9PX1500IRT2UANZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 9PX 1500VA Rack/Tower UPS |
| Product Series | 9PX |
| Brand Name | Eaton |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 18.90 kg |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86.5 mm |
| Width | 450 mm |
| Depth | 440 mm |
| Product Color | Black |
| Silver |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
| 230 V AC | |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity | 1.50 kVA/1.50 kW |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 276 V AC |
| 176 V AC - 276 V AC | |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
Technical Information
| Application/Usage | University |
| Industrial Automation System | |
| Medical | |
| School | |
| IT | |
| Healthcare | |
| Edge Computing | |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
| SKU | 9PX1500IRT2UANZ |
| Barcode # | 743172081414 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 25.5000kg |
Manufacturer Warranty: 2 year
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





