- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 9SX 240V Tower Extended Battery Module
- 6000VA
- Battery Voltage: 240Vdc
- Battery Rating: 12V/7Ah
- Battery Type: Sealed, Lead-acid
- Battery Quantity: 40
- Form Factor: Tower
- Compatibility: Eaton 9SX 5000I, 6000I, 6000INB UPS Models
- 9SXEBM240T
- 2 Years Manufacturer Warranty
(9SXEBM240T)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
General Information
| Product Type | Battery Unit |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | EBM (Tower) |
| Brand Name | Eaton |
Technical Information
| Output Voltage | 240 V DC |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 104.90 kg |
| Height | 575 mm |
| Width | 244 mm |
| Depth | 542 mm |
| SKU | 9SXEBM240T |
| Barcode # | 743172101938 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 58.0000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





