- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 9SX 48V Tower Extended Battery Module
- 1500VA
- Battery Voltage: 48Vdc
- Battery Rating: 12V/9Ah
- Battery Type: Sealed, Lead-acid
- Battery Quantity: 8
- Form Factor: Tower
- Compatibility: Eaton 9SX 1500I UPS Model
- 9SXEBM48T
- 2 Years Manufacturer Warranty
(9SXEBM48T)
Miscellaneous
| Compatibility | Eaton 9SX UPS |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | EBM Tower |
| Brand Name | Eaton |
Technical Information
| Backup/Run Time | 1.50 kVA |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 19 kg |
| Height | 252 mm |
| Width | 160 mm |
| Depth | 387 mm |
| SKU | 9SXEBM48T |
| Barcode # | 743172091161 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 14.5000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





