- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP t630 Thin Client AMD Quad-core CPU 8GB 32GB Radeon R6E WES7E WIFI + BT - Serial - AMD GX-420GI SoC with Radeon R6E graphics (2 GHz up to 2.2 GHz, 2 MB cache, 4 cores) - 8 GB DDR4-1866 SDRAM (2 x 4 GB) - 32 GB MLC flash memory - Radeon R6E graphics - Windows Embedded Standard 7E 32 (available through downgrade rights from Windows 10 IoT Enterprise for Thin Clients 64) - Intel® Dual Band Wireless-AC 3168 Wi-Fi/Bluetooth® combo adapter - 3JE55PA - 3 Years Limited Warranty
HP T630 8GB, 32GB M.2, 2X DP 1X VGA (2 MON.SUPPORT), 1X SERIAL, WIFI, WES7E, W10I0T-LIC, 3
(3JE55PA)
Specifications
| Accessory | |
| Card Reader | No |
| Chipset | TCG certified Trusted Platform Module (TPM) chipset; version 1.2 |
| Dimensions | 12 x 22 x 25.1 cm (Vertical orientation without stand) |
| Form Factor | Thin Client |
| Front/Rear Ports | |
| Graphics | AMD GX-420GI SoC with Radeon™ R6E graphics (2 GHz up to 2.2 GHz, 2 MB cache, 4 cores) |
| LAN | Realtek GbE |
| Memory | 8 GB DDR4-1866 SDRAM (2 x 4 GB) |
| Operating System | Windows Embedded Standard 7E 32 (available through downgrade rights from Windows 10 IoT Enterprise for Thin Clients 64) |
| Power Supply | 65 W external power adapter, worldwide auto-sensing, 100-240 VAC, 50-60 Hz, energy-saving automatic power-down, surge-tolerant |
| Processor | AMD GX-420GI SoC with Radeon™ R6E graphics (2 GHz up to 2.2 GHz, 2 MB cache, 4 cores) |
| Product Family | T630 Thin Client |
| Storage Capacity | 32 GB MLC flash memory |
| Storage Type | SSD |
| Weight | 1.52 kg |
| Wireless | Intel® Dual Band Wireless-AC 3168 Wi-Fi/Bluetooth® combo adapter |
| Camera | No |
| Drive Bay | 1 x internal SuperSpeed USB 3.0 port for securing USB flash drives inside the chassis |
| Expansion Slot | |
| Front I/O | 2 Hi-Speed USB 2.0; 1 RJ-45; 2 DisplayPort™ 1.2; 1 audio line-in/line-out; 1 serial; 2 PS/2 (keyboard and mouse) |
| Optical Drive | No |
| Rear I/O | 2 Hi-Speed USB 2.0; 2 SuperSpeed USB 3.0; 1 headset |
| Warranty | 3-year (3-3-0) limited warranty and service offering includes 3 year of unit exchange with no on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| SKU | 3JE55PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 3.3000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.480m |
| Shipping Cubic | 0.020160000m3 |
Manufacturer Warranty
3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Lenovo P620 Workstation Threadripper Pro 3955WX 64GB 512GB+2TB A4000 Win10 Pro
$10,499.00 $10,919.00





