- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
|
Logitech Stereo Speakers Z120 ![]() These compact, versatile speakers are simple to connect and easy to control and enjoy.
Connect what you want You can plug in any audio source that uses a standard 3.5 mm plug, like the headphone jack on your MP3 player. Hear it clearly Don’t your favorite tunes deserve better than those tinny laptop speakers? We think so. Control it effortlessly The power/volume controls and cable management system make it simple to enjoy whatever you’re listening to. |
FEATURES
![]() |
These compact, USB-powered speakers with integrated power and volume controls make it simple to connect just about any audio source. So it’s easy to enjoy your favorite music, videos and more. |
|
USB powered Your speakers get power from the USB port on your laptop or netbook—no wall outlet required. |
3.5 mm audio input You can connect any audio source that uses a standard 3.5 mm plug, like the headphone jack on your MP3 player |
|
Compact size These speakers sound great but don’t take up a lot of room on your table or desk. |
Cable management Forget unsightly cords. Your desk stays tidy, and these speakers are easy to move around with. |
|
Power and volume controls It’s a snap to get the sound you want with simple volume and power controls at your fingertips. |
(980-000514)
| Power Source | USB |
| Speaker Configuration | 2.0 |
| RMS Output Power | 1.2 W |
| Controls | Power |
| Volume |
| Product Type | Speaker System |
| Manufacturer Part Number | 980-000514 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | Z120 |
| Product Name | Z120 Speaker System |
| Brand Name | Logitech |
| Features | LED Indicator |
| Placement | Desktop |
| USB | Yes |
| iPod Supported | Yes |
| Number of Analog Audio Inputs | 1 |
| Mount Type | Table Mountable |
| Product Color | White |
| Black |
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS |
| SKU | 980-000514 |
| Barcode # | 6922621501008 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.180m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
2 years Limited hardware warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.







