- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech Z607 5.1 Surround Sound Speaker System with Bluetooth - 160-Watts Peak Power with 80-watts RMS - 50Hz - 120KHz - Inputs: 8x RCA Jacks, 1x SD Card Reader (up to 32GB SDHC Cards), 1x USB Port (up to 32GB FAT16/FAT32) - Outputs: 5x Speaker Terminals - True 5.1 Surround Sound - 5.25" Bass Driver - FM Radio - Bluetooth 4.2 - Wireless Remote - 980-001318 - 2 Years Limited Warranty
Logitech Z607 5.1 Surround Sound with Bluetooth
(980-001318)
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Memory
| Memory Card Supported | SD |
| SDHC |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
Audio
| Sound System | Surround Sound |
| Speaker Configuration | 5.1 |
| RMS Output Power | 80 W |
| Wireless Speaker(s) | Yes |
General Information
| Product Type | Speaker System |
| Manufacturer Part Number | 980-001318 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | Z607 |
| Product Name | Z607 5.1 Surround Sound Speaker System |
| Brand Name | Logitech |
Technical Information
| Features | Bass Reflex |
| Power Bass | |
| Remote Control | |
| LED Display | |
| Bluetooth Pairing | |
| Deep Bass | |
| Wireless Audio Stream | |
| Radio |
Physical Characteristics
| Satellite/Speaker Weight (Approximate) | 420 g |
| Subwoofer Weight (Approximate) | 3.33 kg |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Subwoofer Height | 19.3 cm |
| Subwoofer Width | 26.7 cm |
| Subwoofer Depth | 29.7 cm |
| Satellite Speaker Height | 11 cm |
| Satellite Speaker Width | 9.3 cm |
| Satellite Speaker Depth | 17.8 cm |
| SKU | 980-001318 |
| Barcode # | 97855145581 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 8.1100kg |
| Shipping Width | 0.340m |
| Shipping Height | 0.320m |
| Shipping Length | 0.420m |
| Shipping Cubic | 0.045696000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





