- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The PCIEXSPLIT6 PCI Express power splitter cable (6-pin to dual 6-pin) lets you connect a single (standard) 6-pin PCI Express power connection provided by the computer power supply to two nVidia SLI or ATI CrossfireX™ video cards that require a 6-pin power connection.
A cost-saving solution, this PCIe 6-pin to dual 6-pin power cable eliminates the expense of upgrading a computer power supply for the sake of compatibility with dual video card systems.
(PCIEXSPLIT6)
StarTech 6in PCI Express Power Splitter Cable - Split a single PCI Express 6-pin power connection into two power connections
| SKU | PCIEXSPLIT6 |
| Barcode # | 65030842372 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Shipping Cubic | 0.000950000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





