- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This IEC C14 to Aus 3 Pin Mains Plug - Male to Female cable is mostly used to connect a device with a standard mains plug to an IEC-C13 connector, most widely used application is to connect Computer, Servers etc to a UPS. The cable is popularly known as the UPS adapter power cable.
PRODUCT SPECIFICATION
* The cables is Electrical Safety Authority Approved.
* Compliant with AS/NZS3112.
* (1) Aus 3 Pin Plug Female & (1) IEC C14 Male Connectors
* Black Colour, Moulded design.
PRODUCT FEATURE
* Available in various lengths.* Warranty: Life Time.
(MF-C14AUS3P-.15)
Specifications
| Compatible/Used for | connect Computer Servers etc to a UPS |
| Product Type | Power Cable |
| Warranty | Lifetime |
| Colour | Black |
| Compatible | IEC C14 |
| Connector Type | 1x Aus 3 Pin Plug Female & 1x IEC C14 Male Connectors |
| Features | * The cables is Electrical Safety Authority Approved.* Compliant with AS/NZS3112.* (1) Aus 3 Pin Plug Female & (1) IEC C14 Male Connectors* Black Colour, Moulded design.* Available in various lengths.* Warranty: Life Time. |
| Length | 0.15m |
| SKU | MF-C14AUS3P-.15 |
| Barcode # | 9319866085252 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.1300kg |
| Shipping Width | 0.204m |
| Shipping Height | 0.002m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Shipping Cubic | 0.000106000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





