- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS SRT Input/Output Hardwire Kit, 2200VA/3000VA
SKU: SRT012 | Brand: APC Brand
Key Features
- Designed for 2200VA and 3000VA systems
- Supports input and output voltages of 120V, 208V, 230V, and 240V
- Includes an installation guide and warranty card
- Measures 7.8 cm height, 19.2 cm width, and 8.5 cm depth
Description
Accessory solutions to tailor the Smart-UPS to meet your specific needs.
Product Images
Downloads & Documents
×
(SRT012)
Specifications - SRT012
Overview
| Presentation | Accessory solutions to tailor the Smart-UPS to meet your specific needs. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 120 V 208 V 230 V 240 V |
| Product or component type | I/O module |
| Main Output Voltage | 120 V 208 V 230 V 240 V |
| Output connector type | Hard wire 3-wire (H N + E) for 1 zone(s) |
| Provided equipment | Installation guide Warranty card |
| Range of product | Smart-UPS Accessories |
Physical
| Height | 78 mm |
| Width | 192 mm |
| Depth | 192 mm |
| Net weight | 0.68 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Input
| Number of input connectors | 1 hard wire 3-wire (2P + E) 1 hard wire 3-wire (1P + N + E) |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 14.1 cm |
| Package 1 Width | 25.4 cm |
| Package 1 Length | 17.8 cm |
| Package 1 Weight | 1 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SRT012 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 0.9700kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






