Don't pay: $8,085.00
$6,483.00
SAVE $1,602.00 (20%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS Ultra On-Line Lithium-ion XBP 180V 2U Rack/Tower
SKU: SRTL180RM2UBP | Brand: APC Brand
Key Features
- External battery pack for SRTL 5kW
- 2U battery design
- Combine up to up to 5 external battery packs for extended runtime
- Standard warranty 5 years repair or replace
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
Description
This product is part of the Smart-UPS battery systems, providing extended runtime to SRTL 5KVA mission critical applications.
This extendable-run battery pack provides extended runtime during prolonged power outages.
Embedded BMS monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery SOC and health.
It is a lithium-ion battery with a 5-year warranty.
Its dimensions are 724mm (depth) x 86mm (height) x 432mm (width) and weighs 32.4kg.
Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications.
Product Images
Downloads & Documents
Product Videos
Compatible Products & Accessories
Battery Modules
Racks
×
(SRTL180RM2UBP)
Specifications - SRTL180RM2UBP
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | External battery pack |
| Number of rack unit | 2U |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Provided equipment | Rack mounting brackets Vertical mounting brackets |
| Range of product | Smart-UPS Ultra |
Batteries & Runtime
| Number of battery free slots | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Battery voltage | 180 V |
| Number of battery replacement quantity | 2 |
Physical
| Colour | Silver grey |
| Height | 86 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 724 mm |
| Net weight | 32.4 kg |
| Mounting mode | Rack-mounted with kit Tower-mounted with kit |
Output
| Battery capacity | 8 Ah |
Conformance
| Product certifications | UL 1973 |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 39.2 cm |
| Package 1 Width | 58.5 cm |
| Package 1 Length | 98.4 cm |
| Package 1 Weight | 42 kg |
| SCC14 | 10731304437024 |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 60 |
| SKU | SRTL180RM2UBP |
| Barcode # | 731304437024 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 32.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






