- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SU24R2XLBP)
Miscellaneous
| Package Contents |
|
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 30.39 kg |
| Rack Height | 2U |
| Height | 85.6 mm |
| Width | 431.8 mm |
| Depth | 482.6 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
| Manufacturer Part Number | SU24R2XLBP |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SU24R2XLBP |
| Product Name | Smart-UPS RM 24V Battery Pack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | SU24R2XLBP |
| Barcode # | 731304213260 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 36.3600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE240V47AOA External Battery Pack - 9000 mAh - 240 V DC - Lead Acid
$2,987.00 $3,106.00






