- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SYARMXR3B3I)
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility | APC Symmetra LX Series UPS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 114.09 kg |
| Rack Height | 5U |
| Height | 215 mm |
| Width | 472 mm |
| Depth | 686 mm |
General Information
| Product Type | Battery Cabinet |
| Manufacturer Part Number | SYARMXR3B3I |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SYARMXR3B3I |
| Product Name | Extended Run Rack-mount UPS Battery with 3 SYBT5 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Output Voltage | 230 V DC |
| Battery Energy | 2592 VAh |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| SKU | SYARMXR3B3I |
| Barcode # | 5907176171679 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 85.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE36V45ART2U External Battery Pack - 7000 mAh - 36 V DC - Lead Acid
$2,039.00 $2,121.00






