Arlo Go 2 Mobile HD Security Camera VML2030 | LTE/Wi-Fi Connectivity with Solar Pannel
$249.00 $629.00
Sale
(VML2030-PROMO)
| Storage Type | Memory Card/Cloud |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Colour Supported | Colour |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | 45°C |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | H.264 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Product Type | Network Camera |
| Manufacturer Part Number | VML2030-100AUS |
| Manufacturer Website Address | https://www.arlo.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Arlo Technologies, Inc. |
| Product Name | Go 2 4G & Wi-Fi Security Camera |
| Product Line | Go 2 |
| Brand Name | Arlo |
| Weight (Approximate) | 489.9 g |
| Durability | Weather Proof |
| Weather Resistant | |
| Mount Type | Wall Mount |
| Recording Formats | Full HD |
| Night Vision | Yes |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision Distance | 7.62 m |
| Night Vision Type | Colour |
| Package Contents |
|
| Features | Built-in IR LED |
| Motion Detection | |
| Built-in Siren | |
| Built-in Microphone | |
| Built-in Speaker | |
| SD Card Local Storage | |
| Ingress Protection Rating | IP65 |
| SKU | VML2030-PROMO |
| Barcode # | 193108143103 |
| Brand | ARLO |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.003600000m3 |
1 Years Limited Warranty
1800 549 680
Including a Device Deal Extended Warranty with your purchase means you can enjoy a range of special benefits that are exclusive to you and will help you enjoy the experience of your new product even more.
With Device Deal Extended Warranty you can relax knowing your purchase comes with additional protection. If an assessment finds that your product has suffered a fault covered by the terms of your plan, we’ll arrange to have a new replacement delivered to your doorstep.
Your purchase of a Device Deal Extended Warranty provides you with protection for your product for a period of either 1, 2 or 3 years from the expiry of the Manufacturer’s Voluntary Warranty Period. The period from the date you purchased your product to the expiry of the term can not exceed 7 years. The term available will depend on your product purchased with Device Deal. The protection period is described in the original documents.
If your product purchased with Device Deal Extended Warranty has an Eligible Fault, you will be entitled to receive a replacement product that has similar specifications to your original product, up to the original purchase price. In the event that a suitable replacement cannot be found, our Device Deal Services team will find you a reasonable solution.
Our range of downloadable support documents ensure you experience an easy and hassle-free process when you need to find out about your Device Deal Extended Warranty options. Whether you are experiencing a fault, or wanting to redeem your entitlements, these documents will provide you with guidance and support every step of the way.
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
$249.00 $629.00
$189.00 $429.00