- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
_x000D_
Superior video quality – 4096 x 2160 @ 60Hz and 3840 x 2160 @ 60Hz; 2-Port USB 3.1 Gen 1 hub with SuperSpeed 5 Gbps data transfer rates_x000D_
Hex-Display – connect a second CS1964 unit for two triple-display setup controlled by one operator_x000D_
Supports Video DynaSync_x000D_
Computer selection via pushbuttons, hotkeys, mouse, and RS-232 Commands_x000D_
_x000D_
omputer Connections 4_x000D_
Port Selection Hotkey, Pushbutton, Mouse, RS-232 Commands_x000D_
Connectors_x000D_
Console Ports 2 x USB Type A Female_x000D_
3 x HDMI Female (Black)_x000D_
2 x 3.5mm Audio Jack Female (Green; 1 x front, 1 x rear)_x000D_
2 x 3.5mm Audio Jack Female (Pink; 1 x front, 1 x rear)_x000D_
KVM (Computer) Ports 4 x USB3.1 Gen1 Type B Female (Blue)_x000D_
12 x DisplayPort Female (Black)_x000D_
4 x 3.5mm Audio Jack Female (Green)_x000D_
4 x 3.5mm Audio Jack Female (Pink)_x000D_
Daisy Chain Ports 1 x RJ-45 Female_x000D_
Power 1 x DC Jack_x000D_
USB Hub 2 x USB3.1 Gen1 Type A Female (Blue; 1 x front; 1 x rear)_x000D_
Switches_x000D_
Selected 5 x Pushbutton_x000D_
Station Selection 1 x Slide Switch_x000D_
LEDs_x000D_
USB Link 5 (Green)_x000D_
Audio 5 (Green)_x000D_
KVM 5 (Orange)_x000D_
Emulation_x000D_
Keyboard / Mouse USB_x000D_
Video 4096 x 2160 @ 60Hz_x000D_
Scan Interval 1-99 seconds (default: 5 seconds)_x000D_
Power Consumption DC12V:15.49W:115BTU_x000D_
Environmental_x000D_
Operating Temperature 0 – 50°C_x000D_
Storage Temperature -20 – 60°C_x000D_
Humidity 0-80% RH, Non-condensing_x000D_
Physical Properties_x000D_
Housing Metal_x000D_
Weight 1.93 kg ( 4.25 lb )_x000D_
Dimensions (L x W x H)33.50 x 15.60 x 6.55 cm
(CS1964-AT-U)
| SKU | CS1964-AT-U |
| Barcode # | 672792009501 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.156m |
| Shipping Height | 0.066m |
| Shipping Length | 0.335m |
| Shipping Cubic | 0.003423000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





