- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The CS261 offers a multi-user/single-task experience that enables two users to share the use of a computer from two consoles (monitor, USB keyboard, USB mouse, speakers and microphone).
The CS261 is ideal for small office environments. All programs, files and resources on the connected computer can be accessed and shared by the two users without the complexity and expense of setting up a network. Users operate the computer on a one by one basis with an optional security feature that can block the video and audio of the console that is not in use.
The CS261 provides a convenient OSD (On Screen Display) that notifies users when the other console is accessing the computer. This allows both users to know at a glance whether or not the PC is available for use.
Package Contents
- 1x DVI Computer Sharing Device
- 1x KVM Cable (DVI-D, USB, Audio; 1.8m/6ft)
- 1x Power Adapter
- 1x User Instructions
(CS261-AT-U)
| Computer Connections | 1 |
| Console Selection | Pushbutton, RS-232, Hotkey* Note: Selecting the console via hotkeys only works in Manual Mode |
| Connectors | |
| Console Ports | 2 x DVI-D Female (White) 4 x USB Type A Female 2 x 3.5mm Audio Jack Female (Green) 2 x 3.5mm Audio Jack Female (Pink) |
| KVM Ports | 1 x DVI-D Female (White) 1 x USB Type B Female 1 x 3.5mm Audio Jack Female (Green) 1 x 3.5mm Audio Jack Female (Pink) |
| RS-232 | 1 x RJ-11 Female |
| Power | 1 x DC Jack (Black) |
| Switches | |
| Mode Selection | 1 x Pushbutton |
| Reset | 1 x Semi-recessed Pushbutton |
| DIP | 1 x 4 pin |
| LEDs | |
| Selected | 2 (Green) |
| Manual | 1 (Orange) |
| Video | 3840 x 2160 @ 30Hz |
| Power Consumption | DC5V:2.4W:20BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-50?C |
| Storage Temperature | -20-60?C |
| Humidity | 0-80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.72 kg ( 1.59 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 21.00 x 8.80 x 5.55 cm (8.27 x 3.46 x 2.19 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | CS261-AT-U |
| Barcode # | 4719264643330 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.3200kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





