- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The CS72D 2-Port USB DVI KVM Switch allows you to control two computers using one USB mouse, USB keyboard and Digital Visual Interface (DVI) monitor console. It supports digital video devices, such as fl at panel displays, data projectors, plasma displays and digital TVs.
The CS72D comes with ATEN’s Video DynaSync™ technology, which eliminates boot-up display problems and optimizes resolution; it carries several convenient features, such as Power On Detection, 2.1 channel audio capability and USB2.0 peripheral sharing, as well as provides quick and easy methods to access computers.
Package Contents
- 1x CS72D 2-Port USB DVI KVM Switch
- 1x Custom KVM Split Cable (DVI-D, USB, Audio; 1.2m/4ft)
- 1x User Instructions
(CS72D)
| Computer Connections | 2 |
| Console Connections | 1 |
| Port Selection | Hotkey, Pushbutton, Mouse |
| Connectors | |
| Console Ports | 1 x DVI-D Female (White) 2 x USB Type A Female 1 x 3.5mm Audio Jack Female (Green) |
| Computer Port 1 | 1 x 44-pin Connector Female |
| LEDs | |
| Selected | 2 (Green) |
| Pushbuttons | 2 |
| Power Consumption | DC5V:1.67W:12BTU |
| Emulation | |
| Keyboard / Mouse | USB |
| Video | 1920 x 1200 @ 60Hz; 1920 x 1080 @ 60Hz |
| Scan Interval | 3, 5, 10, 20 seconds (default: 5 secs.) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 50?C |
| Storage Temperature | -20 - 60?C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.33 kg ( 0.73 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 12.50 x 8.20 x 2.50 cm (4.92 x 3.23 x 0.98 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | CS72D |
| Barcode # | 672792004599 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.3300kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





