- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The KH1532A KVM switches are control units that allow IT administrators to access and control multiple computers from a single PS/2 or USB KVM console (keyboard, monitor, and mouse). Operators can take control of up to 32 (KH1532A) computers. By daisy chaining up to 31 additional switches, as many as 1024 computers can be controlled from a central KVM console.
These switches have been designed with unique and powerful features that enable administrators to manage their entire server room and data center devices easily and conveniently.
For example, the advanced Adapter ID feature stores the Adapter Cable's configuration information – such as its ID, port name, OS, keyboard language, and more. This feature allows administrators to relocate servers to different ports without having to reconfigure the adapters. Another advantage found in these switches is Full HD video quality – extending the distance to the servers to up to 30 m at a resolution of 1920 x 1200 *.
In addition, the switches are compatible with ATEN KVM adapter cable. This allows flexible interface combinations (PS/2, USB with VGA, DVI, HDMI and DisplayPort video interface, Sun and serial) to control all computer types.
A KH1532A installation provides one of the best and most economical solutions ATEN has to offer the SMB market. There is no better way to save a data center time, space, and money than with a KH1532A KVM switch.
*For video resolution 1920 x 1200 @ 60Hz, a KA71XX or KA75XX series KVM adapter is required.
Package Contents
- 1x KH1532A Cat 5 High-Density KVM Switch
- 1x Firmware Upgrade Cable
- 1x Power Cord
- 1x Rack Mount Kit
- 1x Foot Pad Set (4 pcs.)
- 1x User Instructions
(KH1532A-AX-U)
| Computer Connections | |
| Direct | 32 |
| Maximum | 1024 (via Daisy-chain) |
| Port Selection | OSD, Hotkey, Pushbutton |
| Connectors | |
| Console Ports | 2 x USB Type A Female 1 x 6-pin Mini-DIN Female (Purple) 1 x 6-pin Mini-DIN Female (Green) 1 x HDB-15 Female (Blue) |
| KVM Ports | 32 x RJ-45 Female |
| Daisy Chain Ports | 1 x DB-25 Female (Black) 1 x DB-25 Male (Black) |
| Firmware Upgrade | 1 x RJ-11 Female |
| Power | 1 x IEC 60320/C14 |
| Switches | |
| Port Selection | 32 x Pushbutton |
| Reset | 1 x Semi-recessed Pushbutton |
| Firmware Upgrade | 1 x Slide |
| Power | 1 x Rocker |
| LEDs | |
| Online | 32 (Green) |
| Selected | 32 (Orange) |
| Power | 1 (Blue) |
| Station ID | 1 x 2 Digit 7-segment (Orange) |
| Emulation | |
| Keyboard / Mouse | PS/2; USB |
| Scan Interval | 1–255 seconds |
| Video | 1920 x 1200 @ 60 Hz (30 m); 1600 x 1200 @ 60 Hz (40 m); 1280 x 1024 @ 75 Hz (50 m) |
| Maximum Input Power Rating | 100–240V AC; 50/60 Hz; 1A |
| Power Consumption | AC110V:4.6W:30BTU AC220V:4.8W:31BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0–80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 2.81 kg ( 6.19 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 43.72 x 16.37 x 4.40 cm (17.21 x 6.44 x 1.73 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | KH1532A-AX-U |
| Barcode # | 4719264646096 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 4.0600kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





