- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ATEN’s 4th generation of KVM over IP switches exceed expectations. The KN2132VA features superior video quality (Full HD resolution of 1920 x 1200), FIPS 140-2 with level 1 security standards and virtual media transmissions at twice the speed. The KN series provides local console and remote over IP access for users to monitor and access their entire data center over a network. In addition, it offers out-of-band access with external modem support for BIOSlevel troubleshooting when the network is down.
New KN Series Exclusive:
•
• Extreme virtual media speed – 2 x faster virtual media transmission speed
• Advanced FPGA graphics processor – with
With dual
The KN series offers out-of-band (OOB) management that enables IT
KN series devices can be integrated into the CC2000 Management Software. The CC2000 puts administrators in complete control of remote data centers and branch offices no matter where they are in the world – allowing IT administrators to remotely monitor and control all devices on a network, including blade servers and virtual machines.
In addition, the KN series is compatible with ATEN’s KVM over IP Console Station, the KA82 series. The KA82 series is a hardware-based standalone console solution that can centrally manage multiple KN devices. It is especially suitable for environments where a PC is not allowed. The KVM over IP Console Station features a 0U space-saving compact design and low power consumption for 24/7 operations.
To help you manage and control an entire data center, ATEN KVM over IP switches support blade servers and chassis. With powerful features such as Power Association – KVM ports can be associated with ATEN PDU power outlets for power management of servers from the KVM over IP switches’ user interface.
Additional exclusive features of ATEN KVM over IP switches
A Windows Client and a Java Client are available for remote access. They allow IP connection and
ATEN KVM over IP switches save you time and money by allowing administrators to manage their data centers from practically anywhere – minimizing travel and MTTR (Mean Time to Repair) costs, ensuring the highest availability for data center services possible.
Package Contents
- 1x KN2132VA KVM over IP Switch
- 2x SA0142 Serial Adapters (RJ45-F to DB9-M; DTE to DCE)
- 2x Power Cords
- 1x Mounting Kit
- 2x Lok-U-Plugs
- 1x Lok-U-Plug Installation Tool
- 1x Foot Pad Set (4 pcs.)
- 1x User Instructions
(KN2132VA-AX-U)
| Console Connections | |
| Local | 1 |
| Remote | 2 |
| Computer Connections | |
| Direct | 32 |
| Maximum | 512 (via Cascade) |
| Port Selection | Pushbuttons, Hotkeys, GUI |
| Connectors | |
| Console Ports | 2 x USB Type-A Female (White) 1 x DVI-D Female (White) 1 x VGA HDB-15 (Blue) 1 x RJ-45 Female (Black) |
| USB Port | 3 x USB Type-A Female |
| Audio | 2 x Audio Jack Female |
| Laptop USB Console (LUC) Port | 1 x USB Mini-B Female |
| KVM Ports | 32 x RJ-45 Female |
| Serial | 1 x RJ-45 Female |
| PON | 1 x RJ-45 Female |
| LAN Ports | 2 x RJ-45 Female |
| Power | 2 x IEC 60320/C14 |
| Switches | |
| Port Selection | 2 x Pushbuttons |
| Reset | 1 x Semi-recessed Pushbutton |
| Power | 2 x Rocker Switches |
| LEDs | |
| Online / Selected | 32 (Green/Orange) |
| Link 10 / 100 / 1000 Mbps | 2 (Red/Orange/Green) |
| Power | 2 (Blue) |
| Emulation | |
| Keyboard / Mouse | PS/2; USB |
| Video | |
| Local | 1920 x 1200 @ 60Hz |
| Remote | 1920 x 1200 @ 60Hz |
| Scan Interval | 1 – 255 Sec |
| Maximum Input Power Rating | 100–240V~ ; 50-60Hz; 1A |
| Power Consumption | AC110V:39.5W:221BTU AC220V:39.7W:222BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40?C |
| Storage Temperature | -20 - 60?C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 5.69 kg ( 12.53 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 43.36 x 41.21 x 4.40 cm (17.07 x 16.22 x 1.73 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | KN2132VA-AX-U |
| Barcode # | 4719264643446 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 5.8000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





