- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ATEN’s 4th generation of KVM over IP switches exceed expectations. The KN2140VA feature superior video quality with Full HD resolutions up to 1920 x 1200, FIPS 140-2 with level 1 security standards and virtual media transmissions at twice the normal speed.
The KN Series provides a local console and remote over IP access for users to monitor and access their entire data center over a network.
Exclusive KN Series Features:
? High-grade security – supports FIPS 140-2 level 1 security standards
? 2x faster virtual media transmission speeds
? Advanced FPGA graphics processor with Full HD resolutions up to 1920 x 1200
With dual
The KN series offers out-of-band (OOB) management that enables IT administrators to manage network devices (e.g. server, storage, router/switch) in server rooms via management networks that are separate from the main/production networks. So if there’s difficulty in accessing the network devices through the production network, the administrators can still access them via the KVM switch. The KVM switch offers several out-of-band access methods, such as a direct console connection from a local computer, a USB console connection from a laptop, or a dedicated management network connection via the Ethernet (LAN) port.
The KN Series can be integrated into ATEN's CC2000 Management Software. CC2000 puts administrators in complete control of remote data centers and branch offices no matter where they are in the world – allowing them to remotely monitor and control all devices on a network, including blade server chassis, individual blades and virtual machines.
Additional exclusive features of ATEN KVM over IP switches
A Windows Client and a Java Client are available for remote access. They allow IP connection and
ATEN KVM over IP switches save you time and money by allowing administrators to manage their data centers from practically anywhere – minimizing travel and Mean Time To Repair (MTTR) costs and ensuring the highest availability for data center services.
Package Contents
- 1x KN2140VA KVM over IP Switch
- 2x Power Cords
- 1x Mounting Kit
- 2x Lok-U-Plugs
- 1x Lok-U-Plug Installation Tool
- 1x Foot Pad Set (4 pcs.)
- 1x User Instructions
(KN2140VA-AX-U)
| Console Connections | |
| Local | 1 |
| Remote | 2 |
| Computer Connections | |
| Direct | 40 |
| Maximum | 512 (via Cascade) |
| Port Selection | Pushbuttons, Hotkeys, GUI |
| Connectors | |
| Console Ports | 2 x USB Type-A Female (White) 1 x DVI-I Female (White) |
| USB Port | 3 x USB Type-A Female |
| Audio | 2 x Audio Jack Female |
| Laptop USB Console (LUC) Port | 1 x USB Mini-B Female |
| KVM Ports | 40 x RJ-45 Female |
| LAN Ports | 2 x RJ-45 Female |
| Power | 2 x IEC 60320/C14 |
| Switches | |
| Port Selection | 2 x Pushbuttons |
| Reset | 1 x Semi-recessed Pushbutton |
| Power | 2 x Rocker Switches |
| LEDs | |
| Online / Selected | 40 (Green/Orange) |
| Link 10 / 100 / 1000 Mbps | 2 (Red/Orange/Green) |
| Power | 2 (Blue) |
| Emulation | |
| Keyboard / Mouse | PS/2; USB |
| Video | |
| Local | 1920 x 1200 @ 60Hz |
| Remote | 1920 x 1200 @ 60Hz |
| Scan Interval | 1 – 255 Sec |
| Maximum Input Power Rating | 100–240V~ ; 50-60Hz; 1A |
| Power Consumption | AC110V:36.5W:207BTU AC220V:36W:205BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40?C |
| Storage Temperature | -20 - 60?C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 5.54 kg ( 12.2 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 43.36 x 41.21 x 4.40 cm (17.07 x 16.22 x 1.73 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | KN2140VA-AX-U |
| Barcode # | 4719264644139 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 17.5000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





