- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
• Extends True 4K signals 4096 x 2160 @ 60 Hz (4:4:4) up to 10 m_x000D_
• Supports HDR_x000D_
• Supports HDMI Ethernet Channel (HEC) – combines audio, video, and data streams into a cable to simplify the set-up_x000D_
• Supports Audio Return Channel (ARC) – connects TV and audio system, eliminating the need for an additional cable_x000D_
• Reduced EMI and RFI for lower noise interference_x000D_
• Supports multi audio channel – Dolby TrueHD and DTS-HD Master Audio_x000D_
• Robust cable pulling strength (Max. 10 kg) and compression load resistance (Max. 50 kg)_x000D_
• Additional power source is available via Micro USB cable for better compatibility_x000D_
• Gold-plated connectors for reliable transmissions_x000D_
• Compliant with International Flame Retardant Standards : UL CMP-OF (Plenum)_x000D_
• Pluggable gender for easy installation_x000D_
• Plug-and-play_x000D_
_x000D_
Package Contents_x000D_
1x VE7831A 10M True 4K HDMI Active Optical Cable_x000D_
1x Wiring Tool_x000D_
1x Screwdriver_x000D_
2x Screws_x000D_
1x Micro USB to USB Cable_x000D_
1x Installation Notice_x000D_
1x User Instructions
(VE7831A-AT)
| Cable Length | 10M / 32.8 ft |
| Cable Type | Cable Type: Hybrid cable with optical fiber and copper wire HDMI Standards: High Speed HDMI Cable |
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x HDMI 19-pin Type-A Male (gold-plated) pluggable connector 1 x HDMI Type-D Male |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDMI 19-pin Type-A Male (gold-plated) pluggable connector 1 x HDMI Type-D Male |
| Video | |
| Max. Data Rate | 18 Gbps (6 Gbps per Channel) |
| Max. Pixel Clock | 600 MHz (Max.) |
| Compliance | HDMI (3D, Deep Color, 4K, HDR, HEC, ARC) HDCP 2.2 Color sub-sampling: 4:4:4 / 4:2:2 / 4:2:0 Color Depth: 30 / 36 / 48 bit |
| Max. Resolutions / Distance | Up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:4:4) / 10m |
| Communication | |
| Signals | TMDS / HDCP 2.2 / EDID / CEC |
| Audio | |
| Input | PCM 8-channel, Dolby Digital True HD, DTS-HD Master Audio |
| Output | PCM 8-channel, Dolby Digital True HD, DTS-HD Master Audio |
| Conductor | |
| Construction | 7 x Tinned Copper Wire 4 x OM3 Optical Fiber (50/125um) |
| Jacketed | |
| Material | UL Plenum (CMP-OF) |
| Certifications | |
| Certifications | Safety and Emission: CE / FCC / RoHS2 / UL CMP-OF |
| Power Consumption | DC5.0V:0.25W:0.05ABTU |
| Power (Optional) | Optional power source: Micro USB to USB cable (100cm) 5V, 250mW (max) |
| Notification | Bend Radius: 20mm (Min.) Connector Pull Strength: Max. 10kg (100N) Compression Load Resistance: Max. 50kg (500N) Shielding & Filling: AL Mylar shielding / Kevlar Filling |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C (32? to 122?) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4? to 158?) |
| Humidity | 0 - 85% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Connector Case: Zinc-Alloy |
| Weight | 0.30 kg ( 0.66 lb ) |
| Cable Outer Dimension | Cable Outer Diameter: 4.5mm (± 0.2mm) |
| Carton Lot | 10 pcs |
| SKU | VE7831A-AT |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





