- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VM7104 4-Port VGA Input Board offers an easy way to route 4 VGA video and audio sources up to 16 displays, when used in combination with the ATEN Modular Matrix Switch. The VM7104 supports RGBHV / RGBS/ Y CbCr/ YPbPr input signals; stereo audio that can be embedded into HDMI Audio output. The board is built with a hot-swappable design that is compatible with the VM1600, so that the unit doesn’t need to be powered off when the board is changed.
Package Contents
- 1x VM7104 4-Port VGA Input Board
- 4x Terminal Block Connectors
- 1x User Instructions
(VM7104-AT)
| Video Input | |
| Interfaces | 4 x HDB-15 Female (Blue) |
| Impedance | 75 ? |
| Max. Bandwidth | 300 MHz |
| Max. Resolution | Up to 1920 x 1200 |
| Max. Distance | 1.8 m |
| Audio Inputs | |
| Interfaces | 4 x Captive Screw Connectors, 5 pole * Audio signal type: stereo, balanced/unbalanced. |
| Power Consumption | 7.1W:33BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0–40°C |
| Storage Temperature | -20–60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.56 kg ( 1.23 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 35.20 x 23.80 x 2.33 cm (13.86 x 9.37 x 0.92 in.) |
| Note | Audio signal type support stereo, balanced/unbalanced. Balanced audio maximum input/output level: 0.5 Vrms (-6.02dBV@600 ohm ) Unbalanced audio maximum input/output level: 1Vrms (0dBV@600ohm.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VM7104-AT |
| Barcode # | 4719264642876 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.5600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





