- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VM7604 4-Port DVI Input Board is offers an easy way to route any of 4 audio/video sources to any of 4 displays, when used in combination with ATEN’s Modular Matrix Switch.
Package Contents
- 1x VM7604 4-Port DVI Input Board
- 4x Terminal Block Connectors
- 1x User Instructions
(VM7604-AT)
| Video Input | |
| Interfaces | 4 x DVI-D Female (White) |
| Impedance | 100 ? |
| Video | |
| Max. Data Rate | 6.75 Gpbs (2.25 Gbps Per Lane) |
| Max. Pixel Clock | 225 MHz |
| Compliance | HDCP 1.4 Compatible |
| Max. Resolution | Up to 1920 x 1200 |
| Max. Distance | 5 m |
| Audio | |
| Input | 4 x Captive Screw Connector, 5 Pole *Audio signal type: stereo, balanced/unbalanced. |
| Power Consumption | 10.62W:50BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.55 kg ( 1.21 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 35.20 x 23.80 x 2.33 cm (13.86 x 9.37 x 0.92 in.) |
| Carton Lot | 2 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VM7604-AT |
| Barcode # | 672792005350 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.5500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





