- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Corsair Dominator Platinum RGB 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz C18 1.35V UDIMM XMP 2.0 White Heatspreaders Desktop PC Gaming Memory Memory Series:DOMINATOR PLATINUM RGB Memory Type:DDR4 Memory Size:16GB Kit (2 x 8GB) Tested Latency:18-19-19-39 Tested Voltage:1.35V Tested Speed:3600MHz LED Lighting RGB Single Zone / Multi-Zone Lighting:Individually Addressable SPD Latency:15-15-15-36 SPD Speed:2133MHz SPD Voltage:1.2V Speed Rating:PC4-28800 (3600MHz) Compatibility:Intel 300 Series,Intel 400 Series,Intel 400 Series,AMD X570 Heat Spreader:Anodized Aluminum Package Memory Format:DIMM Performance Profile:XMP 2.0 Package Memory Pin:288
(CMT16GX4M2C3600C18W)
Specifications
| Capacity | 16GB Kit (2x8GB) |
| Error Checking | |
| Form Factor | DIMM |
| Frequency | 3600MHz |
| Ranking | |
| Series | Dominator Platinum RGB White |
| Type | DDR4 |
| Voltage | 1.2V |
| Warranty | Limited Lifetime |
| SKU | CMT16GX4M2C3600C18W |
| Barcode # | 840006625322 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





