- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Corsair Memory 8GB (1x 8GB) DDR4 SODIMM 2133MHz C15 Memory Kit - CMSO8GX4M1A2133C15 Corsair 8GB (1x8GB) DDR4 SODIMM 2133MHz C15 1.2V 15-15-15-36 260pin Value Select Notebook Laptop Memory RAM FAST AND RELIABLE DDR4 SODIMM FOR INTEL 6TH GENERATION CORE PLATFORM SYSTEMS Corsair ValueSelect DDR4 SODIMM memory modules are designed to exceed industry standards to guarantee maximum compatibility with virtually all Intel 6th generation PCs. They’re assembled from select components and carefully screened for stable, reliable operation. And, they’re backed by a limited lifetime warranty for the confidence you need when your system needs to work every time, all the time. DESIGNED FOR LAPTOP AND NOTEBOOK PCS Virtually all notebook and laptop PCs use SODIMM memory modules. Some systems use the DDR4 SODIMM standard, and some use the older DDR3 SODIMM standard. Not sure which type you need? We’re here to help. COMPATIBILITY Intel 100 Series,Intel 200 Series,Intel 300 Series TECHNICAL SPECIFICATIONS Memory Size: 8GB Kit (1 x 8GB) Tested Latency: 15-15-15-36 Tested Voltage: 1.2V Tested Speed: 2133MHz
(CMSO8GX4M1A2133C15)
Specifications
| Capacity | 8GB |
| Error Checking | |
| Form Factor | SODIMM |
| Frequency | 2133 MHz |
| Ranking | Dual |
| Series | Value Select |
| Type | DDR4 |
| Voltage | 1.2 V |
| Warranty | Lifetime |
| Compatibility | Intel 100 Series,Intel 200 Series,Intel 300 Series,Intel 400 Series,Intel 500 Series |
| Memory Pin | 260 |
| Tested Latency | 15-15-15-36 |
| SKU | CMSO8GX4M1A2133C15 |
| Barcode # | 843591067379 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.030m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000024000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





