- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Corsair Vengeance LPX 16GB (1x 16GB) DDR4 3000MHz C16 Memory - Colour: Black - Total Capacity: 16GB (1x 16GB) - Tested Latency: 16-20-20-38 - Tested Voltage: 1.35V - Speed: PC4-24000 (3000MHz) - Compatibility: Intel 100 Series, Intel 200 Series, Intel 300 Series & Intel X299 Series - Anodized Aluminium Heat Spreader - XMP 2.0 Overclocking - CMK16GX4M1D3000C16 - Limited Product Lifetime Warranty CORSAIR Vengeance LPX DDR4, 3000MHz 16GB 1 x 288 DIMM, Unbuffered, 16-20-20-38, Black Heat spreader, 1.35V, XMP 2.0, Supports 6th Intel Core i5/i7
(CMK16GX4M1D3000C16)
Specifications
| Capacity | 16GB |
| Error Checking | |
| Form Factor | DIMM |
| Frequency | 3000MHz |
| Ranking | |
| Series | Vengeance LPX |
| Type | DDR4 |
| Voltage | 1.35V |
| Warranty | Limited Lifetime |
| SKU | CMK16GX4M1D3000C16 |
| Barcode # | 843591077897 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





